Maliny, ostružiny, aronie, moruše, muchovník, kamčatská borůvka, rybíz, angrešt, dřín
Výsadba: Ovocné keře vysazuje do kvalitní zeminy s dostatkem živin. Volí spíše slunné stanoviště, lze pěstovat i v polostínu ne však ve stínu, plody by nedozrávaly.
Zálivka: Ovocné keře potřebují dostatečnou zálivku, pokud nebudou mít dostatek vody, budou shazovat plody. V horkém létě doporučujeme alespoň 2x týdně zalít (pokud už jsou rostliny dostatečně zakořeněné, jinak zalívat denně).
Hnojení: Používáme například NPK, trojkombinace, kravský, koňský hnůj, slepičince. Hnojíme alespoň 2x ročně. Pro zvýšení plodnosti je možné použít kristalon plod a květ.
Střih: Aronie, rybízy, angrešty, kamčatská borůvka – dobře snáší zmlazovací řez, vždy stříháme po odplození. Stříháme vždy tak aby byla koruna co nejvzdušnější, odstraňujeme poškozené výhony.
Maliny – Pokud vysazujeme na jaře, zkrátíme v prvním roce všechny výhony na cca 20 až 30 cm. V druhém roce necháme 3 až 4 výhony a zbytek odstraníme, v dalších letech necháme 6 až 8 výhonu na běžný metr výsadby. Vždy pamatujeme, že maliny plodí na dvouletém dřevě. Přebytečné letorosty odstraňujeme nejlépe už v květnu, ponechané letorosty pak mají více místa a živin pro svůj rozvoj a jejich plodnost se zvýší. Odplozené výhony každoročně po sklizni vyřežeme těsně u země.
Moruše – Na jaře po vyrašení silně zkrátíme rostlinu po silný růstový pupen. Pokud nestříháme, rostlina nebude plodit.
Ostružiny- Výhony mají většinou dvouletý cyklus, v prvním roce vyrostou, v druhém zaplodí a pak umřou. V předjaří odstraníme z keře všechny odumřelé, slabé a poškozené výhony. Pokud máme keř i nadále hustý necháme 6 až 8 nejlepších výhonů a ty zakrátíme na 2,5 m.
Příprava na zimu: Všechny výše jmenované keře jsou plně mrazuvzdorné, nepotřebují žádnou zvláštní přípravu na zimu, dobré je akorát zabránit okusu zvěří.
GOJI – Kustovnice čínská
Výsadba: Slunné stanoviště s písčito až hlinito-jílovou půdou s dostatkem místa. Dobře snáší horko a sucho. Nesnáší trvalé zamokření.
Zálivka: Spíše snáší sucho než přemokření, to ale neznamená, že ji nebudeme zalévat.
Hnojení: Hnojíme 2x ročně hnojivy jako je NPK, trojkombinace, kravský, koňský hnůj, slepičince či hnojiva určená pro drobné ovoce.
Řez: Mladé rostliny mívají jen 2 až 3 výhony, které je potřeba po výsadbě výrazně zkrátit. Poté ponecháme jen 5 až 6 výhonů. V zimě můžete příliš dlouhé výhony zkrátit. Pamatujte však na to, že kustovnice plodí na horní polovině výhonů.
Příprava na zimu: Kustovnice je mrazuvzdorná do – 25°C. Na zimu je dobré přikrýt kořenový systém a výhonu přivázat k nějaké opoře.
FÍK
Výsadba: Fikovník lze pěstovat jak v půdě, tak v květináči. Fíkovníku vyberte v zahradě slunné místo s humózní, neutrální až zásaditou, dobře propustnou půdou. Dobré je vybrat stanoviště, které je chráněno, například u zdi domu není však podmínkou.
Zálivka: během vegetace vyžaduje fíkovník dostatečnou zálivku, a to zejména při tvorbě plodů.
Hnojení: Je vhodné i jeho přihnojování tekutými hnojivy v čtrnáctidenních intervalech.
Střih: Lze stříhat jako většina okrasných keřů, poměrně rychle roste.
Zazimování: Pokud máme rostlinu v zemi je potřeba ji dostatečně přikrýt, větve, netkaná textilie, případně sníh. Pokud máme fík v nádobě, zimujeme v tmavé místnosti, kde je teplota od 0 do 10°C.
RAKYTNÍK – musí být samec a samice (1 samec 3 až 6 samic)
Výsadba: Rakytník je velmi nenáročný na stanoviště, je schopen růst téměř v jakékoliv půdě. Dobře snáší teplo a sucho a je vhodný do všech pěstitelských oblastí (zvládne i mrazové kotliny). Nemá rád kyselou přemokřenou zem.
Zálivka: Dobře snáší sucho, i přesto vezme za vděk občasnou zálivkou, hlavně mladé rostliny.
Hnojení: Doporučujeme 2 x ročně hnojit, není to však vyloženě nutné.
Řez: Rakytník plodí od 4 roku. Samice rakytníku trpí na prosychání, proto je nutné suché porosty odstraňovat. Samice každoročně zmlazujeme – odstraňujeme odplozené porosty. Lze ho i výrazně zmladit, dobře obrůstá.
Příprava na zimu: je plně mrazuvzdorný bez jakékoliv přípravy.